تفاوت ویندوز8 نسبت به ویندوزهای دیگر

ویندوز8 که اکوسیستم جدیدی نسبت به سیستم عامل های سنتی دیگر خواهد بود به همراه یک اینترفیس جدید (همان متروی سابق) برای دستگاه های لمسی و تبلت ها خواهد بود.
 هرچند که قسمت دسکتاپ آن مانند قبل و با تغییراتی همراه با اینترفیس لمسی آن همراه خواهد بود.
تفاوت در ادامه مطلب...
اما کمی به عقب برگردیم و نگاهی به ویندوز7 موفق بی اندازیم که در تاریخ سیستم عامل های مختلف رکوردهای فروش زیادی را جا به جا کرد و رضایتمندی خوبی برای کاربرانش به همراه داشت.
 درست برعکس فاجعه ای به نام ویستا! ویندوز8 در تاریخ 26 اکتبر به صورت رسمی وارد بازار خواهد شد و مایکروسافت امیدوار است تا راه موفق ویندوز7 را با آن ادامه دهد. این بار مایکروسافت بازار هدف را فراتر از دسکتاپ ها و لپتاپها قرار داده است و امید دارد تا در بازار نوظهور ولی بسیار سودآور تبلت ها بتواند موفق عمل کند.
چیزی که چند سالی با اشتباه مدیران مایکروسافت به عقب افتاده بود، این روزها نقطه تمرکز و فعالیت آن‌ها شده استاما کمی به عقب برگردیم و نگاهی به ویندوز7 موفق بی اندازیم که در تاریخ سیستم عامل های مختلف رکوردهای فروش زیادی را جا به جا کرد و رضایتمندی خوبی برای کاربرانش به همراه داشت.
 درست برعکس فاجعه ای به نام ویستا! ویندوز8 در تاریخ 26 اکتبر به صورت رسمی وارد بازار خواهد شد و مایکروسافت امیدوار است تا راه موفق ویندوز7 را با آن ادامه دهد.
این بار مایکروسافت بازار هدف را فراتر از دسکتاپ ها و لپتاپها قرار داده است و امید دارد تا در بازار نوظهور ولی بسیار سودآور تبلت ها بتواند موفق عمل کند. چیزی که چند سالی با اشتباه مدیران مایکروسافت به عقب افتاده بود، این روزها نقطه تمرکز و فعالیت آن‌ها شده است. نکته قابل توجه و کاملاً متفاوت ویندوز8 نسبت به همتای شماره 7 خود و سایر سیستم عامل ها، همگام بودن نسخه سیستم عامل موبایل جدید مایکروسافت موسوم به ویندوزفون8 با ویندوز8 است. ویندوزفون8 که از هسته مشترکی با ویندوز8 بهره می گیرد، دارای قابلیت های همگام سازی و استفاده از برنامه های ویندوز8 خواهد نکته قابل توجه و کاملاً متفاوت ویندوز8 نسبت به همتای شماره 7 خود و سایر سیستم عامل ها، همگام بودن نسخه سیستم عامل موبایل جدید مایکروسافت موسوم به ویندوزفون8 با ویندوز8 است.
ویندوزفون8 که از هسته مشترکی با ویندوز8 بهره می گیرد، دارای قابلیت های همگام سازی و استفاده از برنامه های ویندوز8 خواهد بود. تفاوتی که ویندوز8 به میز کار شما می آورد:
1. اولین تفاوت عمده و ظاهری ویندوز8 همین اینترفیس جدید آن است. اینترفیسی که قبلاً معروف به مترو بود تفاوت بسیار عمده ای نسبت به ویندوز7 و ویستا در رابط کاربری لمسی این سیستم عامل به وجود خواهد آورد. ویندوز7 هم از رابط کاربری لمسی بهره می گرفت و آن را پشتیبانی می کرد اما به دلیل نوع طراحی آن که برای دسکتاپ ها بود، چندان برای استفاده های لمسی ایده آل به نظر نمی رسید.
هرچند امروزه پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه خود صفحات لمسی رخ داده است، اما ویندوز8 قابلیت های سخت افزاری را به خوبی استفاده کرده و سیستمی ویژه برای تبلت ها خواهد 1. اولین تفاوت عمده و ظاهری ویندوز8 همین اینترفیس جدید آن است. اینترفیسی که قبلاً معروف به مترو بود تفاوت بسیار عمده ای نسبت به ویندوز7 و ویستا در رابط کاربری لمسی این سیستم عامل به وجود خواهد آورد.
 ویندوز7 هم از رابط کاربری لمسی بهره می گرفت و آن را پشتیبانی می کرد اما به دلیل نوع طراحی آن که برای دسکتاپ ها بود، چندان برای استفاده های لمسی ایده آل به نظر نمی رسید. هرچند امروزه پیشرفت های بسیار خوبی در زمینه خود صفحات لمسی رخ داده است، اما ویندوز8 قابلیت های سخت افزاری را به خوبی استفاده کرده و سیستمی ویژه برای تبلت ها خواهد بود.
 2. یکی از تفاوت های مهم دیگر، صفحه آغازین ویندوز است که برای دستگاه های لمسی طراحی شده است و پس از راه اندازی دستگاهتان با آن روبرو می شوید. در این صفحه به جای منوهای سنتی، با کاشی ها یا همان tileطرف هستید. این کار استفاده کاربر را بسیار راحت تر کرده، به علاوه اینکه این تایل‏ها قابلیت زنده بودن را دارند و هر اتفاقی که مربوط به آنها باشد (به روز شدن، پیغام، نوتیفیکیشن) را بدون اینکه صفحه خود را refreshکنید نمایش خواهند
 این کار استفاده کاربر را بسیار راحت تر کرده، به علاوه اینکه این تایل‏ها قابلیت زنده بودن را دارند و هر اتفاقی که مربوط به آنها باشد (به روز شدن، پیغام، نوتیفیکیشن) را بدون اینکه صفحه خود را refreshکنید نمایش خواهند داد 3. اگر لپتاپ شما دارای صفحه نمایش لمسی نیست، نگران نباشید.
بسیاری از trackpadهای لپتاپ ها قابلیت استفاده از gestureهای لمسی ویندوز8 را خواهند داشت. شما می توانید از قابلیت های ویندوز8 با استفاده از ترک پدتان لذت استفاده از ویندوز8 را تجربه کنید. Logitechو مایکروسافت ماوس ها و ترک پدهایی ساخته اند که ویژه استفاده در ویندوز8 بوده و قابلیت های آن را به شما به خوبی ارائه خواهد 3. اگر لپتاپ شما دارای صفحه نمایش لمسی نیست، نگران نباشید.
 بسیاری از trackpadهای لپتاپ ها قابلیت استفاده از gestureهای لمسی ویندوز8 را خواهند داشت. شما می توانید از قابلیت های ویندوز8 با استفاده از ترک پدتان لذت استفاده از ویندوز8 را تجربه کنید.
 Logitechو مایکروسافت ماوس ها و ترک پدهایی ساخته اند که ویژه استفاده در ویندوز8 بوده و قابلیت های آن را به شما به خوبی ارائه خواهد کرد. 4. دکمه استارت در این نسخه از ویندوز با آنچه شما انتظار دارید کاملا متفاوت خواهد بود. به جای وجود منو و زیر منوهای آن شما بین بخش دسکتاپ و اکوسیستم لمسی ویندوز8 حرکت خواهید کرد.
 البته نگران نباشید اگر برنامه ای را اجرا کنید که به همان محیط دسکتاپی نیاز داشته باشد، به طور اتوماتیک صفحه دسکتاپ سنتی ویندوز7 نمایش داده می شود4. دکمه استارت در این نسخه از ویندوز با آنچه شما انتظار دارید کاملا متفاوت خواهد بود. به جای وجود منو و زیر منوهای آن شما بین بخش دسکتاپ و اکوسیستم لمسی ویندوز8 حرکت خواهید کرد. البته نگران نباشید اگر برنامه ای را اجرا کنید که به همان محیط دسکتاپی نیاز داشته باشد، به طور اتوماتیک صفحه دسکتاپ سنتی ویندوز7 نمایش داده می شود.
5. در مورد سیستم های دو یا چند مانیتور هم کار کمی متفاوت ولی جذاب تر است. شما می توانید در یک مانیتور بخش اینترفیس مدرن یا همان مترو را داشته باشید و در مانیتور دیگری بخش دسکتاپی خودتان را. یا حتی در هر دو نمایشگرتان بخش دسکتاپی را ببینید. همه چیز به انتخاب و سلیقه شما5. در مورد سیستم های دو یا چند مانیتور هم کار کمی متفاوت ولی جذاب تر است. شما می توانید در یک مانیتور بخش اینترفیس مدرن یا همان مترو را داشته باشید و در مانیتور دیگری بخش دسکتاپی خودتان را. یا حتی در هر دو نمایشگرتان بخش دسکتاپی را ببینید. همه چیز به انتخاب و سلیقه شما! 6. Charmامکان جدیدی است که در ویندوز8 آن را خواهید دید. اگر با انگشت یا ماوس از لبه های دو طرف یا بالا و پایین دستگاهتان به داخل صفحه بکشید، منوها و امکانات مختلفی خواهید دید که کاربری شما را بسیار سهل و آسان تر از گذشته خواهند کرد. امکاناتی مانند جستجو، اشتراک گذاری، تنظیمات و مواردی این چنینی بیشتر و سریع تر در دسترستان خواهد 6. Charmامکان جدیدی است که در ویندوز8 آن را خواهید دید. اگر با انگشت یا ماوس از لبه های دو طرف یا بالا و پایین دستگاهتان به داخل صفحه بکشید، منوها و امکانات مختلفی خواهید دید که کاربری شما را بسیار سهل و آسان تر از گذشته خواهند کرد. امکاناتی مانند جستجو، اشتراک گذاری، تنظیمات و مواردی این چنینی بیشتر و سریع تر در دسترستان خواهد بود. 7. پشتیبانی از شبکه های اجتماعی مانند Facebook،twitterو لینکداین به طور پیش فرض در ویندوز8 قرار داده شده است و شما می توانید به راحتی به روز رسانی های دوستان تان را مشاهده کرده و یا به ارسال اطلاعات و اشتراک گذاشتن لینک ها و مطالبتان بپردا7. پشتیبانی از شبکه های اجتماعی مانند Facebook،twitterو لینکداین به طور پیش فرض در ویندوز8 قرار داده شده است و شما می توانید به راحتی به روز رسانی های دوستان تان را مشاهده کرده و یا به ارسال اطلاعات و اشتراک گذاشتن لینک ها و مطالبتان بپردازید. 8. تا الان شما هر دستگاهی که می خریدید یا دارای پردازنده های اینتل بود یا AMD.
 اما تغییراتی که در ویندوز8 صورت گرفته است، پردازنده های ARMنیز به این جرگه اضافه شده اند. دستگاه های قابل حمل تر بیشتر و ارزان تر هدفی است که مایکروسافت آنها را هم به ویندوز8 تجهیز خواهد کرد.


برچست ها :